Bursa Szkolna
Bursa Szkolna
pl. Majdanek 7
73 - 110 Stargard Szczeciński
telefon: 91 5732827
fax: 91 5737930
bursaszkolna@bursaszkolna.pl

PKO BP 89 1020 4867 0000 1302 0007 8618
NIP: 854 20 87 622
REGON: 812 026 985

Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4

Narkotyki

Bursiaku, pamiętaj, że w Bursie Szkolnej obowiązuje Cię zakaz zażywania wszelkich środków psychoaktywnych pod jakąkolwiek postacią oraz przebywania pod ich wpływem!





Niestety, posiadanie narkotyków jest przestępstwem powszechnym...

Posiadanie środków odurzających po raz pierwszy zostało karnie zabronione w Ustawie z 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak w tym akcie prawnym w art. 48 ust. 4 zezwalano na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Rozwiązanie takie miało uchronić przed sankcją karną przede wszystkim osoby uzależnione. Z czasem uznano jednak, że taki stan rzeczy ułatwia rozprowadzanie narkotyków. Dilerzy bowiem, którzy w rzeczywistości rozprowadzali masowo środki odurzające, posiadali właśnie przy sobie nieznaczną ilość narkotyków w rozumieniu przytoczonego artykułu ustawy z 1997 r. Taki stan rzeczy trwał do czasu wejścia w życie Ustawy z dnia 26 października 2000 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 103, poz. 1097, art. 1 pkt 23), która skreśliła przedstawiony powyżej art. 48 ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani z roku 1997.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie operuje pojęciem "narkotyk" jako takim. W jej przepisach możemy odnaleźć terminy substancja psychotropowa oraz środek odurzający. Co się pod nimi kryje? Są to wszystkie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działające na ośrodkowy układ nerwowy.

Wśród środków odurzających załącznik do ww. ustawy wymienia m.in.: heroinę, opium, kokainę, morfinę, ziele konopi oraz szereg innych środków o mniej lub bardziej skomplikowanych nazwach. Do substancji psychotropowych ustawa zalicza również amfetaminę.

Bursiaku, czy wiesz co Ci grozi za posiadanie narkotyków, wytwarzanie lub udział w obrocie narkotykami?





Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 r. wprowadza przepis, zgodnie z którym, ten kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli osoba posiada przy sobie znaczne ilości takich substancji lub środków, wówczas podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5. W przypadku sprawcy mniejszej wagi, sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Część sądów w swych wyrokach podkreślała, że zakaz posiadania środków odurzających nie powinien być uzależniony od ich przeznaczenia lub ilości. Sądy podkreślały, że z treści przepisu art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w żaden sposób nie wynika jakiekolwiek zawężenie karalności posiadania narkotyków. Art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stanowi bowiem, że: "Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Wskazywano również, że przepis o niekaralności posiadania niewielkich ilości narkotyku na własny użytek obowiązywał we wcześniejszym stanie prawnym i został uchylony przez ustawodawcę. Stąd należy stwierdzić, że skoro w nowej ustawie (tej z 2005 r.) ustawodawca nie wprowadził takiej klauzuli, to każde, nawet krótkotrwałe posiadanie narkotyków jest karalne.

W Polsce nie tylko posiadanie narkotyków jest nielegalne, ale również ich uprawa, produkcja, przechowywanie, dystrybucja, przerabianie, przetwarzanie i nabywanie przyrządów, które służą do nielegalnego wyrabiania substancji odurzających. Każdy, kto nabywa przyrządy służące nielegalnej produkcji narkotyków, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2.

Według artykułu 53 osoba wytwarzająca, przetwarzająca lub przerabiająca środki odurzające, w tym mleczko makowe i smołę makową podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli narkotyki produkowane są w znacznych ilościach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, to sprawca czynu podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności nie krótszej niż 3 lata. Artykuł 55 wnosi, iż osoba przywożąca z zagranicy lub przewożąca za granicę substancje odurzające może zostać ukarana grzywną i karą pozbawienia wolności do lat 5.

Drogi Wychowanku, czy wiesz, jakie konsekwencje prawne ponosi ten, kto częstuje substancjami psychoaktywnymi (czyli psychotropowymi lub odurzającymi)?





Artykuł 58 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku:
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Zastanów się, czy naprawdę warto aż tak bardzo ryzykować...?
Bursa Szkolna, pl. Majdanek 7, 73 - 110 Stargard Szczec. tel. 91 5732827, fax. 91 5737930 bursaszkolna@bursaszkolna.pl