Alkohol
BURSIAKU, W BURSIE SZKOLNEJ,
KTÓRA JEST PLACÓWKĄ OŚWIATOWĄ,
WIEDZ, ŻE CI NIE WOLNO:
SPOŻYWAĆ, czy PODAWAĆ (częstować innych) ALKOHOLU, o czym mówi USTAWA z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231) (tekst ujednolicony),
Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,
Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
2) osobom do lat 18,
NIE WOLNO CI POSIADAĆ ALKOHOLU NA TERENIE BURSY
Art. 16. 1. Zabrania się wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy, obiektów wymienionych w art. 14 ust. 1 pkt 6, jak również stadionów i innych obiektów, w których odbywają się masowe imprezy sportowe i rozrywkowe, a także obiektów lub miejsc objętych zakazem wnoszenia napojów alkoholowych.
2. Osoby posiadające przy sobie napoje alkoholowe mają obowiązek przekazania ich do depozytu pod rygorem niewpuszczenia bądź usunięcia z terenu obiektów lub miejsc, o których mowa w ust. 1.
GDY POKUSISZ SIĘ O ZŁAMANIE ZASAD REGULAMINU MIESZKAŃCA BURSY, MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE W ŚWIETLE PRZPISÓW ODPOWIADASZ KARNIE
Rozdział 3
Art. 431. 1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny.
PAMIĘTAJ, ŻE ALKOHOL UZALEŻNIA!
JEŚLI W TWOIM DOMU, KRĘGU NAJBLIŻSZYCH JEST PROBLEM CHOROBY ALKOHOLOWEJ, MASZ PRAWO DO POMOCY!
Rozdział 2
Postępowanie w stosunku do osób nadużywających alkoholu.
Art. 23. 1. Członkowie rodziny osoby uzależnionej od alkoholu, dotknięci następstwami nadużywania alkoholu przez osobę uzależnioną, uzyskują w publicznych zakładach opieki zdrowotnej świadczenia zdrowotne w zakresie terapii i rehabilitacji współuzależnienia oraz profilaktyki. Za świadczenia te od wymienionych osób nie pobiera się opłat.
2. Dzieci osób uzależnionych od alkoholu, dotknięte następstwami nadużywania alkoholu przez rodziców, uzyskują bezpłatnie pomoc psychologiczną i socjoterapeutyczną w publicznych zakładach opieki zdrowotnej i publicznych poradniach specjalistycznych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych.
3. Pomoc niesiona dzieciom przez osoby lub instytucje może być udzielona wbrew woli rodziców lub opiekunów będących w stanie nietrzeźwym.